22. 6. – 22. 7.

Chcete žít?

Jak nedostat rakovinu

Že nikdy nedostanete rakovinu, vám nikdo nezaručí, ani kdybyste se živili mandragorou a zapíjeli ji vodou z kouzelného pramene.

Rakovinu děložního čípku vyvolává virus HPV – tím je infikováno až 80 procent lidí, rakovinu ale způsobí jen u malého počtu žen.

Dobrá zpráva: rakovina děložního čípku je v časných stádiích velmi dobře léčitelná.

Předrakovinné změny odhalí lékař kolposkopem a cytologickým vyšetřením. V případě podezření na závažnější stav se odebere vzorek k histologickému vyšetření. Někdy stačí jen průběžně sledovat, jestli se stav nezhoršuje, někdy se provádějí menší zákroky – například konizace čípku, kdy se odstraní napadená tkáň. A mimochodem, tyhle zákroky nijak nebrání pozdějšímu těhotenství.

Co si počít s rakovinou

Radovat se z rakoviny nemusíte, to opravdu ne. Ale není to ani důvod k panice. Nejdřív si pogratulujte, že jste rakovinu dostali právě v České republice, kde je její léčba na špičkové úrovni (jako na Západě) a zároveň dostupná všem (jako… no prostě jako v České republice).

Jistě že budete zmatení, smutní, zaskočení, to je přirozená reakce na nemoc. Neptejte se, kde jste udělali chybu – nejspíš vůbec nikde. Ale i když jste kouřili jako fabrika, zanedbávali prevenci, rouhali se a nejedli mandragoru, nemá smysl vyčerpávat se úvahami co by kdyby. Důležité je soustředit se na léčbu, nenechat se znervózňovat historkami o chorobách cizích lidí a najít si přístup k nemoci, který vám nejvíc vyhovuje. Někdo si potřebuje sám vyhledat všechny dostupné informace, někdo přenechá veškerou odpovědnost lékařům („studovali jste to roky, platí vás za to, tak se ukažte“), někdo se úplně odevzdá do péče svých blízkých (kdy jindy se nechat rozmazlovat než v nemoci).

Naše nejdůležitější rada: nenechte si moc radit. Je to váš život a vaše nemoc. Máte právo prožívat ji po svém, dělat to, co vám připadá dobré. Když snášíte léčbu dobře, klidně choďte do práce nebo trénujte triatlon. Anebo ležte v posteli a jezte kila zmrzliny.

Nebojte se mluvit se svými lékaři. Dneska už se svéprávných pacientů nikdo nebojí. Onkologové jsou schopní probrat s vámi i to, jestli je vhodné ke špičkovým lékům brát třeba konopí (je!).

Klidně svou nemoc rozebírejte s okolím. Rakovina je praktičtější slovo než „dlouhá těžká nemoc“, ušetří vám spoustu času v konverzacích.

A potřebujete-li útěchu, najdete ji v přátelích, modlitbách a ve statistikách. Pravděpodobnost, že rakovinu ve zdraví přežijete, je překvapivě vysoká!

Konec dobrý, všechno dobré!

Možná vám to ještě neřekli, ale všichni umřem. A s pokročilou rakovinou asi dřív, než jsme měli v úmyslu.

Smrt a umírání jsou obrovská tabu, mluvíme o nich ztišeným hlasem, nebo radši vůbec. Ale i tahle etapa života je pořád ještě život – a dá se s ní naložit rozumně.

I když vám doktoři řeknou, že další léčba nepřinese žádný užitek, v žádném případě to neznamená, že vás nechají na holičkách. Nastává čas na paliativní péči, která zahrnuje prostředky na tišení bolesti a potlačení nepříjemných projevů nemoci (drogy jsou dobré, áno!), psychologickou podporu i hromadu praktických rad jak naložit s posledními roky, měsíci, týdny, dny života.

Ve finále je skvělou oporou hospicová péče, a úplně nejlepší je domácí hospic: jste doma, ve své posteli, u svého počítače, své kočky, své ledničky… a doktoři a sestry docházejí za vámi s veškerou zdravotní péčí, kterou byste dostali v nemocnici.

A nejdůležitější věc: hlavní slovo máte vy – nenechali jste si kecat do života, nenechejte si kecat ani do smrti!

Co můžeš udělat dnes?